fbpx

Ванна без плитки або, що таке Tadelakt

Уявіть собі світ, де вам більше ніколи не доведеться “вбивати” суботу, вичищаючи бруд і цвіль зі швів плитки ванної кімнаті. Вірите чи ні, але цей світ існує, і ні, я не говоритиму про використання дорогої, великогабаритної плитки, чи мармурових плит.  

Привіт! Мене звати Надія Тарасюк, я дизайнер інтер’єру,  і сьогодні я хочу поговорити з вами про ванну без плитки.

Мабуть останнім часом вам все частіше трапляються фотографії штукатуреної ванної кімнати з так званим ефектом “мазанки”. Якщо ви досі не знаєте, що це за матеріал, ось вам відповідь: таделакт, або марокканська штукатурка.  Його часто плутають з бетоном, оскільки в сірому кольорі він власне так і виглядає. 

Photo creadit: www.remodelista.com

Я хочу поділитися з вами прекрасними прикладами його використання, але спочатку давайте поговоримо, що воно таке і чому це набагато більше, ніж просто гарна обгортка стін.

Слово “tadelakt” походить з арабської мови і означає “терти” або “місити”, що пояснює його природу. Незважаючи на те, що таделакт не всім знайомий, а в дизайнерських колах його вважають трендовою новинкою, це фактично “нова, забута стара” техніка, яка століттями застосовується в Марокко. Хоч таделакт і виглядає як традиційна венеціанська штукатурка або вапняна мазанка, він відрізняється своєю водонепроникністю та антигрибковою властивістю. Чим не ідеальний матеріал для вологих приміщень? Більше того таделакт відрізняється своєю екологічністю, що дозволяє його використання для кухонних поверхонь.

Photo creadit: www.bentleyhagenhall.com

Гаразд, я погоджуюся, процес нанесення є трудоємким. Якщо мінеральні штукатурки, як венеціанка, є двошаровим або тришаровим покриттям, то tadelakt вимагає від шести до семи покриттів. Проте самою магічною частиною технологічною процесу є нанесенням мила на масляній основі. Очевидно, що мило, яке втирається в поверхню, реагує з вапном, утворюючи стеарат кальцію, який є нерозчинним і повністю непроникним.

Технічне обслуговування таделакту є досить простим.  Достатньо протерти поверхню ганчіркою з водою. Хімічні очищувачі не дозволені, а от мильні розчини цілком вітаються, оскільки цим самим, ви зміцнюєте покриття. Ось і весь догляд.

Тепер про вартість. Так, він коштує більше ніж венеціанська штукатурка і технологія нанесення буде вимагати спеціаліста, але якщо врахувати, що великоформатна плитка коштує близько 100 євро кв.м і доплюсуємо сюди вартість укладки, то матеріал не буде дорожчим. 

Недоліки. Їх не має хіба .. та зрештою все і всі мають над чим працювати в цьому житті.  Оскільки tadelakt водонепроникний в безшовному варіанті, то у випадку, якщо будь-яка частина поверхні пошкоджена,  доведеться замінити всю площину. Ви не зможете відремонтувати його частково, бо сам матеріал наноситься на гігроскопічну поверхню, а існуюча стіна гладка і місце стику буде відшаровуватися. Хоча, українські майстри можуть все!

Кольорувати марроканську штукатурку можна в різні кольори, я все ж таки рекомендувала б обирати натуральні. Якщо ж ви оберете яскраві кольори, то цілком можливо досягнете мексиканського настрою вашої ванни.

Як вже згадувалось раніше, таделакт найкраще застосовувати як в мокрих приміщеннях на стінах і на підлозі, де він постійно контактуватиме з водою. Він гарно комбінується з традиційною вапняною штукатуркою, бо має той самий тематичний настрій. 

Насправді традиційним використанням таделакту в тому ж Марокко є сама ємність ванни. Хоча, чесно, я не уявляю українського клієнта, який на таке погодиться.  Але такі приклади є і їх не мало. 

Photo creadit: www.remodelista.com

Ось приклад душу, який дуже часто гуляє соціальними мережами і не відноситься до якогось розкішного спа, чи люксового готелю. Душ в звичайному будинку, де господар хотів досягти максимально природного вигляду цього простору.

Хоч мені особисто більше подобається суцільне покриття стіни і підлоги, щоб уникнути швів, можна обрати матеріал підлоги з плитки. В даному випадку таке рішення було прийнято, щоб продублювати мармур на ручках душу. 

Якщо ви намагаєтеся втілити ідею натуральної, можна навіть сказати тихої та земної атмосфери в себе вдома – цей матеріал для вас. 

Instagram @visarty_inc